Advert
Bu makale 20 Ocak 2018 08:30:00 Tarihinde eklenmiştir.

GÜNÜMÜZDE ENGELLİLER

Merhaba Sevgili Okurlarım;

Uzun zamandır engelliler hakkında köşe yazısı paylaşmıyordum.
Dostlar günümüzde engellilerin gelmiş olduğu konumu sizlerle paylaşacağım. Eskiden engelliler 2. hatta 3. plan insan olarak geçiyordu.
Günümüzde hükümet ve belediyelerin desteği ile engelliler 1. plan insan konumuna çıktılar.

Konuyu biraz açmak gerekirse ;
Eskiden engelli bir vatandaş evden çıkarkan bir kaç kez düşünürken şimdi ise bir kez düşünüyor.
Neden ? 
Dostlar eskiden ulaşım ve rampalar aynı zamanda insanların gözündeki acıma duygusu vb. bir çok sorunla karşılaşan engelliler şimdi ise daha az minimize sorunlarla karşılaşmakta.
Örnek vermek gerekise eskiden engelliler evden çıktıklarında ilk düşündükleri ulaşımın nasıl olacağıydı.
Hükümetin çıkarmış olduğu yeni engelli yasaları kapsamında engellilere uygun toplu taşıma araçları projesi ile engelliler ulaşım konusunda rahatladılar.
Bir diğer büyük sorunlardan biri ise rampaların diklik açıları ve insanların yardım etmemeleri idi.
Dostlar özellikle geçen seneden bu yana engellilere insanların bakış açısı değişti. Sebebi ise sivil toplum kuruluşları ve gerekli mercilerin engelliler konusunda vermiş olduğu konferans eğitim ve yapmış oldukları projeler.

Mesele Yürüme Engelliler Yaşam Derneği olarak engellilerin gün yüzüne çıkması için bir çok proje yapıyoruz. Bunlardan biride geçen ay IYAŞ PARK AVM'de açmış olduğumuz resim sergisi di. Engelli arkadaşlarımızın yapmış oldukları resimleri orada beş gün sergileme imkanı bulduk.
Açılışımıza bir çok protokol üyesi ve bir çok vatandaş katıldı.

Katılanlara ayrı ayrı teşekkür ediyor diğer projelerimizdede yanımızda olmalarını temenni ediyorum.

Dostlar engelli otobüsleri konusunda Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın bir ilki gerçekleştirerek Türkiye genelinde engelli otobüslerini tamamlayan ilk şehir ve ilk belediye başkanı oldu. Bu konuda gösterdiği duyarlılıktan dolayı engellilere vermiş olduğu destekleri için Isparta Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Günaydın'a teşekkür ederiz. Yapmış olduğumuz etkinliklere yoğun programından dolayı kendisinin katılamayıp en azından bir temsilci göndermesi bile bizi mutlu etti. Sayın başkanımız etkinliklerimize katılamasa bile gönüllerimiz her zaman bir olacaktır. Biliyoruz ki Sayın Başkanımızın ilerleyen zamandaki yapacağımız etkinlere kendisinin teşrif ederek bizleri onurlandıracağını ve bizleri mutlu edeceğini düşünüyoruz.

Yürüme Engelliler Yaşam Derneği olarak bir çok faaliyet yapmış bulunmaktayız. Bunlardan bir kaçı Türk Halk Müziği Engelliler Korosu Isparta'da ciddi ses getiren bir proje oldu. Hali hazırda yürüttüğümüz el işi sanatları ve ebru sanatı kursu aynı zamanda EKPSS ( Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Hazırlık Kursu ) gibi bir çok projemiz var.

Fakat bu yaptığımız çalışmaları sergileyecek bir yer bulamadığımız için kendimizi gösteremiyoruz. Yetkililerden daha fazla gün yüzünde olacağımız cadde üzeri bir yer temini istiyoruz.

Dostlar 10 - 16 Mayıs engelliler haftası münasebeti ile yönetim kurulunda olduğum derneğin engelliler haftası programını planlamaktayız. Bu haftada bizleri yalnız bırakmayacağınızı biliyoruz.

Bu projede sizde bizlere destek vermek ister misiniz ?

Cevabınız evet ise Halı Sarayı C blokta ( Garanti Bankası Arkasında ) bulunan derneğimize gelerek bizlere fikirlerinizi sunarak destek olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşene dek kendinize iyi bakın.
Muammer Emre GÖKGÖZ
Engelsiz Yorum
Etiketler
Yorum Yap
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
1°C / -6°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:10
Güneş
07:33
Öğle
13:18
İkindi
16:21
Akşam
18:52
Yatsı
20:08
ANKET
TÜMÜ

Isparta Belediye Başkanı Kimin Olmasını İstersiniz?