Advert
Bu makale 15 Ekim 2017 11:54:46 Tarihinde eklenmiştir.

BAKANIM YOK - TEMİZ DEĞİLİM

​Selam ve saygılar Sevgili Gönül Dostlarım,

Selam ve saygılar Sevgili Gönül Dostlarım,
Yeni bir hafta, salimen Isparta mıza döndüm ve sizlerleyim. Yakın bir Dostumun tayin sebebi ile Karaman – Başyayla İlçesinden evini Antalya – Kumluca İlçesine taşınması amacı ile bir süre Isparta dışında idim. Bu hafta da bunları değerlendirmeyi düşündüm.
Niye benim Bakan ım veye Başbakan ım yok diye de üzüldüm. Ülkemin her yerine yatırımlar yapılmalı, iş alanları açılmalı yani taş üstüne taş konmalı. Bu yatırımlar yapılırken de illere hatta ilçelere ayırım gözetmemeli. Taşkent, Başyayla, Ermenek Bakan veya Başbakan çıkaran ilçeler. Bir ilçemizin merkez nüfusu 1920 kişi lakin yapılan yatırımlar ilimizden fazla. Isparta – Antalya ve Konya yolları halen duble yol olma projesinde. Çalışmalar başladı ama kaplumbağa hızında. Taşkent, Başyayla, Ermenek yolu ise maşallah… Belki gelecekte İç Anadolu yu Mersin e bağlarlar. Ülkemi Batı Akdeniz e taşıyan DEREBOĞAZI yolu seçimlerin yaklaşmasında gündeme gelir 3 – 5 Km ihale edilir bir sonraki seçimi bekleriz. Türkiyenin 3. Büyük karayolu tüneli Isparta da olacak, 2 senedir söylentide. Sonucu bekliyorum artık. Isparta nın bir çok yatırımında harcı bulunan Merhum Süleyman DEMİREL e defalarca FATİHA okudum. 16 Senedir Isparta ya atılan temeller neler ? Bakım için kapanan müze ? Yol desteklenmesi için iptal edilen demiryolu İstanbul, İzmir, Ankara trenleri, özelleştirilen Sümerbank Halıcılık Müessesesi kaybolan antika halı ve modeller, Yıkılan Halil Hamit Paşa kütüphanesindeki değerli el yazma kitaplar, desteklenmeyen el halıcılığı, emeğinin karşıtının alınamadığı kiraz, elme, şeftali, kayısı, hayvancılık, unutulan Tarihten Kral Yolu ( Yazılı Kanyon),  Anadolu yu Türkleştiren Miryokefalon savaşlarının yapıldığı Gelendost Ovasının sahipsizliği, Eğirdir gölünün yeterince korunamaması, gelmesi dört gözle beklenen Kara Havalık Komutanlığı ve yan kuruluşları, hayal aleminde İlimizden geçmesi beklenen Yüksek Hızlı Tren, şehir hastahanesi adı altında kısmi özelleştirme sonucu kaybedilen 200 – 300 yatak…
Evet 16 senedir Isparta seçmeni iktidar da ki akp ye karşı görevini yaptı. Seçimlerde akp hep birinci çıktı. Ne yazık ki akp li Isparta lı Milletvekillerimizi Bakan olarak görmek nasip olmadı. Zaten Isparta ya seçilmesi için gönderilen Milletvekilimizde ayda bir basın bülteni ile bizleri hatırlar, bir şeyler yaptığını reklam eder.
Isparta mıza özel veya tüzel yapılacak her türlü yatırımdan memnuniyetimi beyan ederim. Hele bir de Devlet destekli olsa daha çok sevinirim. 100 bin den fazla öğrencisi olan Süleyman Demirel Üniversitesi mezunlarına iş alanı gerek. Mezunlarımız da iş için başka illere gidince bizde göç veren iller arasına girip nüfus kaybı ile iller bankası başta olmak üzere milletvekil sayısında ve benzeri kaybımız oluyor. Isparta mızda yaşayan Dostlar lütfen şehrimize sahip çıkalım. Kola fabrikası açıldı diye açanları tenkit etmiyelim. Isparta mızı geliştirelim. Nüfus alan il olalım. Ekomik gelirimiz olan öğrenci ve askerin yanı sıra sanayi, tarım, tarihi gelirler sağlanmalı. İş alanları bulunmalı.
Sevgili Gönül Dostlarım, Kumluca dönüşünü Mavikent, Adrasan, Olimpos, Çıralı, Faselis, Tekirova, Çamyuva, Kemer, Göynük, Beldibi ve Sarı su sahillerini gezdim. Seneye çadırlı kamp yapabileceğimiz yerleri tespit etmek için yerli ahalisi ile sohbet ettim. Okulların açılması, havaların serinlemesi sahilleri boşaltmış. Yabancı turist yok denecek kadar az. Bazı turizm tesisleri kapanmış. Bir çoğu da Kasım ayı başını bekliyorlar. Tek tük ben gibi yaşlı ve emekli seyyahlar dinlenmede, tatillerini geçiriyorlar. Kumluca ve Finike Antalya Merkeze ve havaalanlarına uzak olduğu için bakir kalmış nadir yerler. Ziraat ağırlıkta ama üreticiler çok dertli. Turizm tesisleri az. Ne yazık ki çiftçi kardeşlerimiz dereleri çöp deposu gibi kullanıyorlar, ilaç kapları, bahçe artıkları dereye. Yağmurla da denize. İlacın kutuda kalan bulaşığı bile yüzlerce balık ölümüne deniz kirliliğine sebeb oluyor. Yetkililerin geniş alanda takip etmeleri çok zor, çiftçi bilinçlendirilmeli. Deniz ise sintina boşaltımları sebebi ile zaten kirli. Birde tatil ve kamp yapan kişilerin sahilde bıraktıkları çöpler, kırdıkları şişeler… Sanki seneye bir daha gelmiyecekler. Zaten gelselerde kirli diye yetkililere şikayette bulunur çalışmıyorlar diye de dedikodularını yaparlar. Olimpos sahilini bilenler dağ tarafında çocuk bezi, meyva – sebze artıkları, meşrubat kutu ve şişeleri ile kırıkları, çerez kabukları, unutulan çamaşırlar… Çöplük gibi… Hayvan bile pisliğini kapatır. Ne yazık ki orada kendi bilmez birileri tatil yapmış, soyunmuş – giyinmiş, güneşten korunmuş. Sonra da bırakıp gitmiş. Halbuki 5 m. ötede çöp için varil var. Maalesef tatil yapmasını bilmeyen, ortak kullanımı beceremeyenler var. Lütfen sahillerimize sahip çıkalım. Sizden sonra oradan faydalanmayı düşünen arkanızdan iyi şeyler söylemez. Yeşillenmiş karpuz, kavun, domates fideleri sahilde çakıllar arasında bizlerin eseri. Geçmişte İzci öğrencilerimle Isparta – Gölcük Krater gölü çevresinde çöpleri toplamıştık topluma da uyarı yapmıştık yetkililer de gençleri çöpcü mü yaptınız? Diye soru sormuşlardı.
Ampute Futbol Milli Takımızın avrupa birinciliğini kutlarım.
Sevgili Gönül Dostlarım, geçtiğimiz hafta yazımda Isparta Belediye Başkanı Sayın Günaydın ile akp Milletvekili Sayın Bilgiç in çatışmalarının Isparta mıza zarar getireceğini beyan etmiştim. Bu hafta da MHP İl Başkanı Yalçın ile akp İl Başkanı Zabun un tartışmaları yerel basının gündeminde. Hemşeri olan iki başkan bizlere kazanç yerine zarar açmakta. Lütfen sataşmayın taş üstüne taş koyun. O makamlar size baki değil. Sonrasında sizden iyilikle bahsedelim.
Sevgili Gönül Dostlarım bir sonraki yazımda buluşmak üzere şen ve esen kalınız…
Saygılarımla
YİĞİTÇE
M.Koray BAŞYİĞİT
mkbasyigit@mynet.com
twitter: Korayhoca32
İnstagram: Mustafa Koray Başyiğit
0 536 710 88 66
Etiketler
Yorum Yap
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
10°C / 3°C
Durum
Parçalı Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:29
Güneş
07:58
Öğle
12:59
İkindi
15:26
Akşam
17:48
Yatsı
19:10
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?