Advert
Bu haber 02 Kasım 2018 10:13:46 Tarihinde eklenmiştir.

Süleyman Demirel doğum gününde Mezarı Başında Anıldı

Süleyman Demirel doğum gününde Mezarı Başında Anıldı

Süleyman Demirel doğum gününde Mezarı Başında Anıldı

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 94’ncü doğum gününde, memleketi İslamköy'deki anıt mezarında düzenlenen törenle anıldı. Siyaset ve iş dünyasını buluşturan anma programında duygusal anlar yaşandı.  

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 94'üncü doğum gününde, mezarı başında törenle anıldı. Demirel Vakfı tarafından düzenlenen anma törenine, Demirel'in siyasi hayatında yanında yer alan eski bakanlar Hamdi Üçpınarlar, Esat Kıratlıoğlu, Aykon Doğan ile Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Kelleci, Demirel'in manevi kızı ve doktoru İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Demirel ailesini temsilen iş insanı Nihan Demirel Atasagun ve çok sayıda siyasetçi ile bürokrat katıldı. 

Tören alanında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Pakistan Büyükelçiliği çelenkleri de yer aldı. Çalcatepe'de yapımı sürdürülen anıt mezardaki tören dolayısıyla Demirel'in kabrinin etrafı karanfillerle çevrildi.

Süleyman Demirel'in anıt mezarının bulunduğu Atabey ilçesine bağlı İslamköy Çalcatepe'de, saat 12.00'de düzenlenen anma törene, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlandı.

MÜTEVAZI BİR HAYAT 

Çok sayıda telgraf mesajının okunmasının ardından ilk konuşmayı 20 yıl boyunca Demirel'in özel doktoru ve başdanışmanı olarak görev yapan milletvekili Aylin Cesur yaptı. Cesur, Demirel'in eşiyle birlikte mütevazı hayat sürdüklerini, son yıllarda yakın çalışma arkadaşlarının her yıl 1 Kasım'da Güniz Sokak'ta bulunan evine gelerek, doğum gününde Türkiye'nin 1 yılını değerlendirdiklerini belirtti. Cesur, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız 2015 yılında vefat edince merhum bakanımız İsmet Sezgin 'Bundan sonra her 1 Kasım'da mezarı başında buluşalım' diye bir söz atmıştı. İşte o günden bugüne burada anma törenleri yapmaya başladık" dedi.

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim ise Süleyman Demirel'in Türkiye- Azerbaycan kardeşliğine büyük önem veren lider olduğunu ve ulu önderleri Haydar Aliyev ile güçlü dostlukları bulunduğunu söyledi.

BENİM AYAĞIM BU MEMLEKETE ÇAKILI 

Eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu da Demirel için 'Şapkasını aldı gitti' diyenler olduğunu belirterek, "Demirel, 1960 ihtilalinden sonra 1964 yılında genel başkan olacak kadar cesur bir adamdı. 1965 yılında başbakan seçildi. Ecevit döneminde 'Kuyruklar aydan bile görünecek hale geldi' denildiği o günlerde, aylık enflasyon oranı yüzde 12 olmuş bir ülkede yeniden başbakan olmuş ve kuyrukları eritmiş, enflasyonu 0,72'lere düşürmeyi başarmıştır. 1980 ihtilali öncesi bir tümgeneralin gelip 'Buradan başka ülkeye gidin orada her türlü ihtiyacınız karşılanacak ülkeyi terk edin' sözü karşısında 'Ben bu ülkeye hizmet ettim. Vatan haini değilim. Benim ayağım bu memlekete çakılı. Bana Cenab-ı Allah'tan başka da kimse bir halt edemez' dedi ve paşayı oradan kovdu. Bu adam mı korkak oluyor be kalbi karalar? Bunu hangi başbakan yapabilir, size soruyorum?" diye konuştu.

ANIT MEZAR İLERİBİR TARİHTE AÇILACAK 

İslamköy Muhtarı Hakkı Gökçınar da Demirel’i özlemle andıklarını ve davetlilerin baş tacı olduğunu söyledi. Gökçınar, ayrıca anıt mezarının kaplamasının İtalya’dan geleceği için açılışın ileri bir tarihe ertelendiğini bildirdi. Gökçınar, “Kaplama geldikten 15 günlük bir sürede Anıtkabir’den sonra Türkiye’nin 2. büyük anıt mezarı açılışı yapılacaktır. 26 metre yüksekliğinde anıtın çevre düzenlemesi de tamamlanmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından Kur'an okundu ve dua edilerek, anma töreni tamamlandı.

Etiketler
Yorum Yap
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
1°C / -6°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:37
Güneş
08:04
Öğle
13:15
İkindi
15:50
Akşam
18:14
Yatsı
19:34
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?