Advert
Bu haber 03 Ekim 2018 18:11:36 Tarihinde eklenmiştir.

Eğirdir Gölü S.O.S veriyor

Eğirdir Gölü S.O.S veriyor

Eğirdir Gölü S.O.S veriyor

Gelendost Belediye Başkanı ve EKOBİR Başkanı Biyolog Mehmet Sezgin, Eğirdir Gölü ile ilgili acı gerçeğe dikkat çekti. Su kodunun düştüğünü iddia eden Sezgin, Eğirdir Gölü ile ilgili devlet politikası belirlenmesi gerektiğini söyledi.
Sezgin, şöyle konuştu:
“TÜBİTAK’ın yaptığı araştırmada 14,70 sınır kabul edilmiş. Bu kot altına düşülünce gölde ölüm gerçekleşir deniliyor. MTA’nın yaptığı bir araştırma var. Onlar da su kodu 16’nın altına düşünce beslenme olmaz diyorlar.
Şu anda 9,16 kot olduğu söyleniyor. Halk gözüyle bakıldığı zaman 9,16 kodunda su olduğuna inanmıyoruz. Gelendost bölgesinde Belediyenin bahçeleri var. 2 yıl önce bahçeleri döven su şu anda içerde. Kemer boğazı ve Hoyran tarafında yaptığımız tespit en derin nokta 3,70. Hoyran tarafından bir yerde 9 ölçtük, bazı yerlerde 7 metre. Büyük Kabaca tarafında ise maalesef 80 cm. Bilimsel veri değil. Görsel olarak vatandaşın kendi görebileceği şeyler. Ama kesinlikle göldeki su hacminin il için ve gelecek için SOS sinyali verdiğini belirtmek istiyorum.
Dünya su tüketimi kişi başına yıllık 7600 m3. Bizim insanımız 1400 m3 su tüketiyor. 2030’da içme suyu kıtlığı yaşanacağı belirtiliyor. Yarın bu göl için çok geç olacağını belirtmek istiyorum. Bu yıla kadar bizim sulama sularımızda kesinlikle motorlar istop edilmedi. Bu yıl maalesef eylül başında su pompaları stop edildi. Çünkü göldeki su kodu düştü. Su kodu düşünce motorlara zarar verir. Böyle olurken Kovada Bölgesi’ne halen su aktarımı yapılması bizi düşündürüyor. Bu gölün kuramayacağını kimse garanti edemez. Önümüzde bariz örnekler var.
Etiketler
Yorum Yap
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
1°C / -6°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:10
Güneş
07:33
Öğle
13:18
İkindi
16:21
Akşam
18:52
Yatsı
20:08
ANKET
TÜMÜ

Isparta Belediye Başkanı Kimin Olmasını İstersiniz?