Advert
Bu haber 16 Mayıs 2018 16:43:17 Tarihinde eklenmiştir.

Türkiye'nin Kültür ve Sanat Elçisi Suna Kan’a SDÜ'den

Türkiye'nin Kültür ve Sanat Elçisi Suna Kan’a SDÜ'den "Fahri Doktora"

Türkiye'nin Kültür ve Sanat Elçisi Suna Kan’a SDÜ'den

Her yıl düzenlediği onlarca etkinlikte duayenler ile öğrencileri bir araya getiren Süleyman Demirel Üniversitesi, bu kez ünü ülkemizi aşmış Keman Virtüözü ve Devlet Sanatçısı Suna Kan’ı sahnesinde ağırladı.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde kendisi için tertip edilen “Fahri Doktora Töreni”nde SDÜ’lülerle buluşan Suna Kan, içten sohbeti ile gönüllerde sıcak bir hissiyat bıraktı.

Türkiye'nin en geniş repertuarları keman virtüözleri arasında yer alan Cihat Aşkın ile piyanist Cana Gürmen’in tören öncesi sergiledikleri muhteşem performans da beğeni topladı. “Sarı Gelin” türküsü ile başlayan açılış konserinde icra edilen Franz Schubert’in keman ve piyona için Sonatin No:1’i ve Ahmed Adnan Saygun’un “Sepetçioğlu” ile “Horon” isimli eserleri, salondakilerden büyük alkış aldı. 

Müzik ziyafetinin akabinde Üniversitemiz Radyo- Televizyon Uygulama Araştırma Merkezi ve Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü tarafından hazırlanan Suna Kan’ın hayatından kesitlerin yer aldığı biyografi filmi izlendi.

Ardından kültür ve sanat elçisi olarak ülkemizi başarıyla temsil eden, keman ve sanatıyla genç nesillere yeni ufuklar açan; çağdaş, yenilikçi çabaları ile ülkemize olan katkılarından dolayı Kan’a “Fahri Doktora Payesi” takdim edildi ve binişleri giydirildi.

Payeyi, Rektör İlker Hüseyin Çarıkçı’nın elinden alan Kan, duyduğu mutluluğu dile getirerek Rektörümüze “Bir üyesi olduğu SDÜ’ye artık hep gelmek isteyeceğini” ifade etti. Bir buçuk yıldır konser veremediğini belirten Kan, “81 yaşıma geldim artık hatıralarla yetinebilirim. Cihat Aşkın ile Cana Gürmen’i dinlemekten çok büyük keyif aldım. Rahatsızlığım nedeniyle konser veremiyorum yoksa kemanı Cihat’a bırakmazdım.” diyerek latifede bulundu.

Kan, gençlere de “Hangi meslek grubundan olursanız olun dünyadan haberdar olun. Çok okuyun. Konserlere gidin, bazen anlamıyoruz diyorlar, alışmak diye bir şey vardır. Alışırsanız keyif alırsınız. Sanat insanı, iyi bir insan yapar.” mesajını verdi.

Konuşmalarının ardından onur konuğu Suna Kan’a günün anısına hazırlanan özel tasarım hediyeler takdim edildi.

Etiketler
Yorum Yap
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
5°C / 2°C
Durum
Kar Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:27
Güneş
07:56
Öğle
12:58
İkindi
15:25
Akşam
17:48
Yatsı
19:10
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?