Advert
Bu haber 27 Mayıs 2017 08:36:29 Tarihinde eklenmiştir.

TAKSİCİLERİN BAYRAMI

TAKSİCİLERİN BAYRAMI

TAKSİCİLERİN BAYRAMI

Özel Tüketim Vergisi Kanunu kapsamında Isparta’da yenilen taksilerin hizmete sunumu için gerçekleştirilen törende konuşan Isparta Şoförler Odası Başkanı Ahmet Tural, kanunun uygulanma tarihinin 30 Haziran 2017’den 30 Haziran 2019’a alınmasını sağlayan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’e teşekkür etti. 
Özel Tüketim Vergisi Kanunu kapsamında şehir içi taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüs taşımacılığı faaliyeti ile ticari yük taşımacılığı faaliyeti yapanlar, 30 Haziran 2019’a kadar taşıtlarını yenilemelerini halinde ÖTV ödemeyecek. Bu kapsamda Isparta Şoförler Odası’nın organizasyonuyla İlimizde yenilenen taksilerin hizmete sunum töreni gerçekleştirildi. Valilik önünde dün gerçekleştirilen törene Isparta Valisi Şehmus Günaydın, AK Parti Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Türkiye Şoförler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Isparta Şoförler Odası Başkanı Ahmet Tural, AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, MHP İl Başkanı İsa Yalçın, vatandaşlar ile taksici esnafı katıldı. 
PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ
Törenin açış konuşmasını yapan Türkiye Şoförler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Isparta Şoförler Odası Başkanı Ahmet Tural, ÖTV indirimi sağlayan kanunun şoför camiası için yaşı geçmiş araçların yenilenmesi adına yerinde bir karar olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bugün de hükümetimiz tarafından şoför esnafına çifte bayram yaşatılmıştır. Bundan dolayı başta cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, kabine üyelerimize, ısrarla konuyu takip eden TŞOF Genel Başkanımız ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tabii ki ÖTV indiriminin yasallaşmasından sonra araçların değişim son günü 30.06.2017 günüydü. Türkiye Şoförler Federasyonu olarak 30 Haziran’ın çok kısa süre olduğu, taksici esnafının bu süre içerisinde değişim noktasında sıkıntı çekeceğini hatta otomotiv sektörünün bunu yetiştiremeyeceğini hep birlikte mütalaa ettik. Genel Başkanımız Her zaman kendisiyle övünç duyduğumuz Ankara’da, Isparta siyasetinin ve Türkiye genelinde esnaf ve sanatkarın gülen yüzü, hizmet yüzü olan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız ile görüşmemi ve taleplerimi iletmemi istedi. Genel başkanımızın yanında bekliyorum diyerek bizi aldı. Tabir yerindeyse hastanın ayağına doktor gelir gibi maliye bakanıyla toplandayken kendisini ziyaret etti. Maliye Başkanımız Süreyya beyden gelen talep bizim için önemlidir, 2019 yılına uzatılmıştır dedi. Hemen yasallaştığı gün de 710 odası olan, 5 bin 600 delegesi bulunan, 560 bin üyesiyle hizmet eden Türkiye Şoförler Federasyonu tüm üyelerine mesaj yoluyla 2019’a uzatıldığını bildirdik. Ama orada bir nüansımız vardı,  Isparta Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in destekleriyle ifadesi bizi Türkiye’de bir kez daha gururlandırdı.
ESNAF VE SANAKATKARIMIZIN YANINDA OLAN BİR VALİMİZ VAR
Sayın valimiz ilimize geldiği günden beri her türlü esnaf ve sanatkarımızın, Isparta’daki vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilendiğini müşahede etmekteyiz. Sayın valimizden ne zaman görüşme talebinde bulunursak kısa zamanda görüşme imkanımız oluyor. Esnaf ve sanatkarımız kimden hizmet alıyorsa biz onlara her zaman teşekkür ediyoruz. Sayın valimize Isparta’mıza ve esnaf, sanatkarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.
İŞTE DEVLET İŞTE HÜKÜMET BURADA
İşte devletimiz burada sayın valimiz, hükümetimiz burada sayın plan bütçe komisyonu başkanımız. Daha ne isteyeceğiz, devletin şefkatli yüzü burada. Bizim her zaman tek bayrak, tek millet, tek vatan, ezanımız ve bayrağımız var. Başka bir şeyimiz yok. Esnaf ve sanatkarımız ahilik kültüründen gelmiştir ve kadimdir. Hiçbir zaman hiçbir şeyi unutmaz.
SADECE TAKSİLER YARARLANMIYOR
Bu teşvikten sadece ticari taksiler yararlanmıyor. Kamyonetçi, otobüsçü, minibüsçü, servisçi, halk otobüsçü gibi tüm ticari araçlar bundan faydalanıyor. Genel olarak baktığımız zaman ÖTV’den sadece şoförler mi yararlanıyor? Hayır. Bildiğiniz gibi esnaf ve sanatkarımız basit usule gitti. Basit usule geçmesine rağmen esnafımızdan 8 bin liraya kadar vergi alınmıyor. Ülkemizde 15 Temmuz hain kalkışma oldu. Ama buna rağmen esnaf kooperatifi  ve KOSGEB aracılığıyla esnafımız faizsiz kredilerle desteklenmektedir.
TAKSİCİ ŞEHRİN BİR AYNASIDIR
Yenilenen ticari araçlara baktığımız zaman hem ekonomiye katkı, hem de otomotiv sektörüne bir canlılık getirmiştir. Yurtdışında, gelişmiş ülkelerde imrenerek baktığımız taksiler, artık ülkemizde de hizmet verecekler. Araçlarımız daha rahat ve konforlu olacak. Araçlarımız yeni ve bakımlı olduğu için can güvenliğimiz daha yüksek olacak. Yerli müşteri yanında yabancı turistlere hizmet verecek taksilerimiz ülkemizin imajına da olumlu katkı sağlayacaktır. Bir şehre dışarıdan gelen misafir ister otogar ister girişte ilk olarak taksiciyle karşılaşır. Yolu onu sorar, gideceği yere onunla gider. Taksici şehrin bir aynasıdır. Camia olarak diyoruz ki bir yerden bir yere değil, her yerden her yere ulaşımda biz varız.”
TAKSİLERDE AİLE İÇİ ŞİDDET GÖRENLER İÇİN NUMARALAR OLACAK
Öte yandan Türkiye Kadınlar Dernekleri Federasyonu ile Türkiye Şoförler Federasyonu arasında imzalanan protokol kapsamında aile içi şiddet hattı numaraların yer aldığı yapışkanları taksilere yapıştıracaklarını ifade eden Tural, “Buradaki amaç umudu tükenen, şiddet görenlerin kurtulabilecekleri ve acilen nereye başvurabileceklerini bilmeleri açısından çok önemli. Taksilerimiz 24 saat tüm il ve ilçelerimizde çalışıyor. Şiddete uğrayan kadın kendisini ilk sokağa attığında taksiye biniyor. Taksilerimiz acil yardım aracı gibi hareket edecek ve sağ arka camlarında bu numaralar olacaktır. Bu numaralardan ücretsiz olarak avukat, polis ve psikolog desteği alma imkanı sağlayacaktır” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından taksilerin hizmete sunumu için dualar okundu ve kurban kesimi gerçekleştirildi. Daha sonra Milletvekili Bilgiç bir taksinin şoför koltuğuna oturdu ve Vali Günaydın ile birlikte meydanda kısa bir tur attı.
Etiketler
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • nazif
    nazif , 28 Mayıs 2017 03:41:28
    Isparta da minibüs niye yok otobüsleri kaçır yarım saat bekle minibüsler 5 dakka 10 dakka da bir geliyor.otobüs tekelinden taksi tekelinden kurtulmalı Isparta minibüs istiyoruz
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
15°C / 0°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:04
Güneş
07:29
Öğle
12:49
İkindi
15:32
Akşam
17:57
Yatsı
19:16
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?